שיר שיר עלה-נא – או "תנו לנו שירים"

תולדות הזמר העברי

מתוך המבוא לספר

בחודש ספטמבר 1925, התפרסם בירחון תיאטרון ואמנות מכתב למערכת, בחתימת א. ר-ן וכך נכתב שם:

אין שירה קשה לחיות בלי שירה נחוצה לנו שירה….הוי מזמרים , משוררים, תנו מילים ומוסיקה מלוא החזה שירה, שירה אמיתית עברית הכל דורש זמרה עבודתנו ומנוחתנו שמחתנו וצערנו גם הצלחותינו ומפלותינו הכל מתלכד בשאיפה אדירה אחת לזמרה עברית עממית…כי אין חיים בלי שירה…אנו רוצים בשירת מולדת איתם עם השירים מעלות השחר ועד שקיעת החמה נעמול וננוח תנו לנו שירה שתעודד את הנחלש ותחזק את רוח הספקן…שירו נא עתה את שמחת היצירה הפכו נא למוסיקה את עמל הפועל והאכר …..תנו לנו שירים….שנוכלם לשיר מקהלה אחת מדן ועד באר שבע, מקהלת פועלים-אחים פועלי הארץ המולדת.

מאז ועד היום חלפו קרוב לשמונים שנה, אך אותה קריאה נרגשת למזמרים ולמשוררים  ממשיכה להדהד באוויר.  מאות רבות של מחברי שירים, מלחינים ומשוררים, מהם בעלי מקצוע ומהם חובבים, חיברו מאז עשרות אלפי שירים, המהווים, כולם יחד, את "אוצר הזמר  העברי". אוצר זה מצוי כולו במאגר שירים ענקי, המכיל את כל  עשרות אלפי השירים.

במאגר זה  נמצאים זה בצד זה שירים אשר שרו אנשי העליות הראשונות ועולי העליות האחרונות, שירי ילדים ושירי מבוגרים, שירי שמחה ושירי עצב, שירים שהושרו על ידי זמרים וזמרות,  להקות צבאיות, להקות פופ ולהקות רוק, שירי חג ומועד, שירים המנציחים אירועי התיישבות ומלחמות מגן, שירי אהבה ושירי געגועים, שירים על מראות הארץ ונופיה, שירים המביעים  הלכי רוח ושירי זיכרון, שירים בסגנונות ובז'אנרים מגוונים,   ועוד אלפי שירים בנושאים מנושאים שונים, כאשר בכל שבוע ובכל יום מתווספים למאגר הענק של אוצר הזמר העברי – עשרות שירים חדשים.

לכל עשרות אלפי השירים – שלושה דברים משותפים:

  1. לכל השירים תמלילים בשפה העברית
  2. כולם חוברו החל מראשית העליה הציונית הראשונה ועד ימינו אלה ממש[1]
  3. כל השירים הופיעו בפרסומי דפוס שונים ומגוונים שהופקו ו/או הופצו גם בארץ ישראל ובישראל.[2]

עד היום טרם סופר סיפורו של הזמר העברי, סיפור אשר יתאר את תהליכי לידתו, התהוותו, צמיחתו  והתפתחותו. מפעם לפעם אמנם סופרו סיפורים ונפרשו יריעות זמר קצרות במלל, בלחן ובשיר, אשר  תיארו  אפיזודות שונות מתולדות הזמר העברי. כך גם פורסמו מאמרים ומחקרים על מלחינים ומשוררים,  על תקופות ועל מקומות הקשורים בזמר זה או אחר, אך לכלל  יריעה רצופה טרם הגיעו הדברים.

מטרתו העיקרית של ספר זה, לפרוש לפני קוראיו את יריעת "הזמר העברי". לתאר את תולדותיו מאז ראשית התהוותו, תוך תיאור דרכי לידתו ושלבי התפתחותו.  לספר על תכניו העיקריים, על יוצריו (מלחינים ומשוררים), על מפיציו,  וגם על הקהלים המגוונים המשתמשים בו גם היום, כחלק מהווייתם  ומאורח חייהם.

להמשך


[1]  למעט כמות מזערית של שירים שפורסמו קודם לכן

[2]  על פרסומי השירים ראה בהמשך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *